Isplativost ARTEL toplotnih pumpi

investicija koja se isplati za oko 3 do 5 godina

Toplotne pumpe predstavljaju ekonomično i savremeno rešenje grejanja i hlađenja objekta. Nova generacija ARTEL toplotnih pumpi ima najvišu klasu energetske efikasnosti zahvaljujući inovativnoj tehnologiji. Korišćenjem toplotnih pumpi značajno se smanjuju računi za grejanje u odnosu na korišćenje konvencionalnih energenata kao što su gas ili drva.

Toplotna pumpa je veoma ekonomična u radu, prvenstveno zbog visokog stepena iskorišćenja i zbog činjenice da je potrebno platiti samo jedan deo uložene energije. Električna energija potrebna je za rad kompresora, bunarske i cirkulacione pumpe.

Toplotna pumpa koristi obnovljive izvore energije – energiju podzemnih voda, zemlje ili vazduha da bi grejala ili hladila objekat. Ovaj sistem je korak ispred drugih konvencionalnih sistema grejanja.

Za toplotne pumpe, koje se danas primenjuju, može se reći da omogućavaju da sa uloženih 1 kWh električne energije u grejni sistem predaju 3 do 5,5 kWh toplotne energije (COP). Na taj način drastično se smanjuju troškovi grejanja. Takođe, ušteda električne energije je očigledna.

Naravno uštede za određeni objekat koje se ostvaruju korišćenjem toplotne pumpe zavise od nekoliko faktora. Pre svega tipa osnovnog izvora energije, veličine objekta i njegove izolacije, kao I načina na koji je izvedena postojeća instalacija grejanja i njenog kvaliteta. Ipak, ulaganje u toplotnu pumpu se uvek isplati, bilo da se gradi novi objekat ili renovira stari.

Bitna razlika između sistema grejanja sa toplotnom pumpom i klasičnog je što se toplotne pumpe mogu koristiti i za hlađenje objekata, pa se tako ostvaruju dodatne uštede. Efikasnost sistema se dalje može povećati i obezbeđivanjem sanitarne tople vode u objektu, što dodatno smanjuje račun za utrošenu električnu energiju. Uz pomoć toplotne pumpe može se zagrevati i voda u bazenu.

[WPSM_AC id=6234]